Klimatyzator przenośny 5w1. Marketingowy slogan czy efektywna technologia?

Rosnące zainteresowanie klimatyzatorami mobilnymi wymusza na producentach urządzeń ciągły rozwój produktów i sięganie po coraz to nowe rozwiązanie, mające na celu zachęcić potencjalnych nabywców. Stąd też obecność filtrów HEPA, jonizacji czy Wi-Fi, ale także bardziej unikalnych rozwiązań jak filtry katechinowe czy diody UV. Jakie korzyści przynoszą poszczególne technologie i za które z nich faktycznie warto dopłacić?

Klimatyzator przenośny 5w1 – co to właściwie jest?

Do niedawna najbardziej wielofunkcyjny klimatyzator przenośny określany był mianem “klimatyzatora 4w1”. W praktyce oznaczało to oferowanie funkcji:

  • Chłodzenia – główne zadanie klimatyzatorów
  • Wentylacji – wykorzystanie pracy wiatraka bez sprężania czynnika chłodniczego
  • Osuszania – każdy klimatyzator powietrza jest jednocześnie osuszaczem powietrza – wskutek obniżenia temperatury powietrza spada również jego wilgotność
  • Ogrzewania – niektóre urządzenia przenośne realizują również odwrócony obieg powietrza, gdzie parownik staje się skraplaczem, a skraplacz parownikiem. W ten sposób są w stanie nie tylko schładzać, ale i ogrzewać pomieszczenia.
Fersk Vind 2 WiFi HEPA – przykład klimatyzatora przenośnego z oczyszczaczem powietrza

W zeszłym roku na rynku pojawił się również model Fersk Vind 2 WiFi HEPA, który wyposażony jest w filtr HEPA E10, gwarantując skuteczne oczyszczanie powietrza z pyłków, zarodników pleśni, roztoczy, wirusów czy bakterii. Podobny filtr, choć wyraźnie mniejszy, a więc zbierający znacznie mniej zanieczyszczeń, znajdziemy w modelu Whirlpool PACW29COL.

Urządzenia te nie tylko więc schładzają pomieszczenie, ale również je filtrują, pozbywając się niepotrzebnych czy szkodliwych drobnoustrojów. Zaletą tak oczyszczonego powietrza jest przede wszystkim łatwiejsze oddychanie, zmniejszenie objawów kaszlu i kataru i zdrowszy, spokojniejszy sen.

Inne technologie spotykane w nowoczesnych klimatyzatorach przenośnych

Wi-Fi i sterowanie mobilne

Sterowanie mobilne staje się powoli standardem, również w urządzeniach klimatyzacyjnych

Nie tylko wygoda, ale i spore ułatwienie w zarządzaniu temperaturą pomieszczenia. Nowoczesne klimatyzatory mobilne wyposażone są nierzadko w aplikacje, umożliwiające tworzenie własnych reguł pracy czy harmonogramów. Zdecydowanie przydatne

Jonizacja

Występuje w klimatyzatorach przenośnych Sharp, neutralizując zarodniki grzybów i pleśni czy roztocza unoszące się w pomieszczeniu. Skuteczność samej jonizacji nie jest zbyt wysoka w porównaniu do tradycyjnych filtrów mechanicznych (jak HEPA). Dlatego też technologia ta jest przydatna tylko przy wsparciu innych systemów filtracji.

Filtr katechinowy

Katechiny, którymi powleczony jest filtr, to związki polifenolowe występujące naturalnie np. w zielonej herbacie. Filtr ten ma za zadanie neutralizować wirusy i bakterie oraz neutralizować przykre zapachy. Niestety jego skuteczność w obydwu przypadkach nie jest zbyt wysoka.

Filtr elektrostatyczny

Posiadając ujemnie naładowaną powierzchnię, filtr ten z łatwością przyciąga zanieczyszczenia o ładunku dodatnim, oczyszczając powietrze z pyłków i kurzu. W przeciwieństwie do technologii jonizacji, filtr elektrostatyczny nie wysyła jednak jonów do pomieszczenia, a działa tylko wewnątrz urządzenia, oczyszczając zassane powietrze. Jest to więc przydatny gadżet, choć można się bez niego obejść

Dioda UV

Podobnie sprawa z diodami UV, którym nie można odmówić zdolności neutralizacji szkodliwych bakterii i wirusów. Niemniej jednak diody zastosowane w klimatyzatorach czy oczyszczaczach są o tak małej mocy, że neutralizują jedynie patogeny, które już znalazły się w urządzeniu. Funkcja ta może być przydatna, jeżeli klimatyzator nie posiada żadnego innego systemu filtracji.

A może klimator 5w1?

Klimator wodny Sencor SFN 9011 SL

Na portalach aukcyjnych często możemy spotkać urządzenie nazywane klimatyzatorami wodnymi lub też klimatorami. Kuszą one niską ceną, nierzadko oferując przy tym (teoretycznie) multum funkcji. Rekordzista w tej kwestii to urządzenie określane mianem “13w1”. W praktyce okazują się być jednak bardzo nieefektywnymi sprzętami, które nie dość, że nie są w stanie trwale obniżyć temperatury, to dodatkowo w sposób niekontrolowany podnoszą wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

W przeciwieństwie do tradycyjnych klimatyzatorów przenośnych, sprężany i rozprężany czynnik chłodniczy, został tu zastąpiony wodą lub kostkami lodu. Taka metoda chłodzenia jest skuteczna przez pierwsze kilkanaście minut, po upływie których temperatura powietrza w pomieszczeniu zaczyna nawet wzrastać. Więcej o tym w teście klimatorów https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/klimatyzer-ewaporacyjny-kiedy-warto/

Ponadto klimatyzery ewaporacyjne nie oferują żadnej możliwości kontroli temperatury – nie ma w nich bowiem możliwości ustawienia zadanej temperatury powietrza, do której osiągnięcia będą dążyć.

 

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.