Sprzęt IT, który przestaje być potrzebny w domu czy biurze, nie powinien trafić do zwykłego kosza na śmieci. Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny to przede wszystkim poważne zagrożenie dla środowiska – elektroodpady zawierają różne szkodliwe substancje zdolne skazić otoczenie na długie lata oraz zagrozić życiu i zdrowiu ludzi. Recykling komputerów ma ponadto ważne znaczenie dla gospodarki, ponieważ komputery, laptopy czy tablety składają się z cennych i potrzebnych surowców, które można z nich odzyskać i powtórnie wykorzystać. Prawidłowo przeprowadzony recykling komputerów to także najskuteczniejsza metoda zabezpieczenia, w praktyce zniszczenia danych, które przechowują stare sprzęty IT.
Recykling komputerów – kto się nim zajmuje?
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny powinien trafić do specjalistycznej firmy, która zajmuje się przetwarzaniem odpadów tego rodzaju i jest w stanie wyizolować oraz zabezpieczyć substancje zawarte w elektronice. Pozwoli to w sposób bezpieczny dla środowiska odzyskać surowce ze starego sprzętu IT, by te zostały wykorzystane do produkcji nowych artykułów, komputerów, drukarek, telefonów. Recykling komputerów prowadzony przez fachowców staje się wówczas doskonałą metodą ochrony środowiska, ponieważ przetwarzanie odpadów pozwala zaoszczędzić naturalne złoża i zasoby, a także przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Stena Recycling, doświadczona i ceniona w branży recyklingu firma europejska, która prowadzi swoje zakłady przetwarzania elektroniki również w Polsce, podaje bardzo ciekawe dane na ten temat. Otóż okazuje się, że recykling komputerów i różnych innych elektroodpadów pomaga zredukować emisję CO2 o 1,3 mln ton rocznie, co przeliczyć można na około 200 tysięcy lotów! Co więcej, 5 starych komputerów według ekspertów Stena Recycling wystarczy, by odzyskać gram złota niezbędnego do produkcji nie tylko elektroniki. Wydobycie wspomnianego grama złota w normalnych warunkach wiąże się z koniecznością przekopania i obróbki aż 2 ton skał, zużyciem ogromu energii i wody oraz emisją dużej ilości zanieczyszczeń. Utylizacja komputerów w specjalistycznych zakładach przetwarzania elektroniki, takich jak linie do recyklingu stworzone przez Stena Recycling to również gwarancja wypełnienia przepisów regulujących kwestie ochrony danych osobowych i materiałów poufnych. Profesjonalna utylizacja sprzętu IT pozwala zniszczyć dane poufne w bezpieczny i nieodwracalny sposób, aby nikt niepowołany nie mógł z nich mieć żadnego pożytku. Jak widać, recykling komputerów opłaca się z wielu powodów i dlatego tak istotne jest to, by sprzęt IT, kiedy przestaje być potrzebny lub sprawny, trafił w odpowiednie miejsce.
Gdzie i komu przekazać zużyty sprzęt komputerowy i niepotrzebną elektronikę?
Recykling komputerów firmowych można zlecić bezpośrednio firmie, która zajmuje się przetwarzaniem elektroodpadów, co pozwala zyskać gwarancję, że sprzęt IT zostanie prawidłowo i w sposób przyjazny dla środowiska przetworzony, a dane zapisane na dyskach bezpowrotnie zniszczone. Sprzęt IT można również oddać do specjalnych punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Takie punkty znajdują się aktualnie w każdej gminie i odpowiadają za to, by zużyta elektronika została przekazana do utylizacji i przetwarzania, zamiast trafić na wysypisko lub, co gorsza, nielegalne składowiska w lasach czy parkach. Za recykling komputerów pośrednio odpowiadają również wytwórcy, dystrybutorzy i sprzedawcy urządzeń IT, dlatego stary komputer czy laptop można także odnieść do sklepu zajmującego się sprzedażą elektroniki. Czasem warto również przemyśleć kwestię naprawy sprzętu, by przedłużyć jego żywot i w ten sposób przyczynić się do ochrony środowiska. Można również po przeprowadzeniu renowacji i oczyszczeniu dysków, oddać zbędny komputer osobom potrzebującym bądź organizacjom pożytku publicznego. Z pewnością tam okaże się bardziej przydatny niż na strychu naszego domu czy w garażu.