Coraz większa popularność aparatury sterowniczej przełożyła się również na zapotrzebowanie na wyposażenie do jej ochrony. W tym celu stosowane są szafy i skrzynki, w których montuje się urządzenia i instalacje do sterowania.
Aparatura przeznaczona do sterowania musi być odpowiednio chroniona. Często ma ona kluczową rolę w funkcjonowaniu zakładów produkcyjnych, budynków użyteczności publicznej, a także innych obiektów, umożliwiający automatyzację procesów. Musi być zatem zabezpieczona przed ingerencją przez nieuprawnione osoby, a także przed czynnikami szkodliwymi, na przykład wilgocią, zapyleniem czy dostępem szkodników. Aby zabezpieczyć wyposażenie używane w sterowaniu, stosowane są specjalne szafy oraz skrzynki sterownicze. Co warto o nich wiedzieć?
Jak zbudowana jest skrzynka sterownicza?
Skrzynka sterownicza jest rodzajem obudowy, które przeznaczona jest do umieszczenia w niej aparatury sterowniczej – urządzeń jak sterowniki, okablowania i innych elementów wyposażenia. Do wykonania skrzynek sterowniczych najczęściej stosowany jest metal, na przykład malowana proszkowo stal, stal nierdzewna. Także spotyka się skrzynki z tworzywa – są to głównie skrzynki sterownicze poliestrowe. W skrzynce sterowniczej umieszczane są płyty montażowe na urządzenia. Także posiadają one elementy montażowe umożliwiające przymocowanie obudowy do ściany. Wyposażone są też w przepusty kablowe dla podłączenia odpowiednich instalacji.
Wybór skrzynek sterowniczych
Aby uzyskać właściwą ochronę wyposażenia sterowniczego, skrzynki sterownicze dobiera się pod kątem ich budowy. Należy wówczas wziąć pod uwagę miejscem montażu skrzynki, rodzaj wyposażenia, jakie ma zostać w niej umieszczone.
Przy wyborze skrzynki sterowniczej należy wziąć pod uwagę poniższe parametry:
- szczelność skrzynki oznaczona klasą ochrony IP – zabezpieczenie przez wilgocią i kurzem
- wytrzymałość mechaniczna skrzynki w klasie IK – zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi
- wymiary skrzynki sterowniczej – jej wysokość, szerokość oraz głębokość
- sposób zamknięcia skrzynki sterowniczej – dla uzyskania odpowiedniej ochrony dla jej zawartości, na przykład możliwość montażu zamka
- sposób mocowania – wykorzystuje się śruby, zatrzaski
- temperatura pracy urządzeń i instalacji – oznaczona jako minimalna i maksymalna
- zgodność ze standardami i normami
Obecnie skrzynki sterownicze można zakupić przede wszystkim u dostawców wyposażenia elektronicznego, sterowniczego, a także bezpośrednio u producentów obudów na urządzenia i instalacje.