Ultrabook – Co to takiego i jakie są jego cechy

Stosunkowo niedawno na rynku pojawiła się nowa grupa komputerów przenośnych, określanych mianem ultrabook. Nazwę tę wypromował Intel, łącząc w sprytny sposób słowa „ultramobile” oraz „notebook”. Obecnie jednak komputery tego rodzaju produkuje wiele znanych firm. Coraz więcej osób szukających laptopa zwraca na nie uwagę. są bardzo zgrabne i lekkie. Dodatkowo, często oferują rozwiązania na miarę komputerów biznesowych, a nawet sprzętów dla graczy. Przyjrzyjmy się najważniejszym cechom ultrabooka.

Czy mój laptop jest ultrabookiem?

Wskazuje się na określony zestaw cech, jakimi musi charakteryzować się komputer przenośny, aby móc w stosunku do niego używać określenia ultrabook.

Po pierwsze – waga i rozmiar. Nasz komputer nie może ważyć więcej, niż 2 kilogramy, a dopuszczalna grubość maksymalna to 20 lub 23 milimetry, w zależności od przekątnej ekranu.

Po drugie, zmora wszystkich użytkowników laptopów, czyli czas pracy na baterii. Ultrabooki musza być w stanie wytrzymać minimum 6 godzin nieprzerwanej pracy na jednym ładowaniu. Być może nie wygląda to bardzo imponująco, ale jeśli przyjąć, że typowy gamingowy laptop bez ładowarki często wytrzymuje… niecałą godzinę, ten wynik może jednak robić wrażenie.

Po trzecie, ultrabooki dzięki zastosowanym dyskom SSD oferują ekstremalnie krótki czas wybudzania z uśpienia (max. 3 sekundy), szybki transfer danych. w połączeniu z obowiązkowym portem USB w wersji 3.0 dostajemy możliwość przesyłu znacznej ilości danych w relatywnie krótkim czasie.

Dodatkowo, w tego rodzaju komputerach odnajdziemy łączność bezprzewodową uwzględniającą bieżące standardy oraz spore ilości pamięci RAM. Pamiętajmy jednak o tym, że niewielki gabaryty mają swoje wady. Możliwość rozbudowania ultrabooka jest bardzo ograniczona.

Kwestie estetyczne

Ultrabooki na ogół podążają za trendami jeśli chodzi o wygląd, są oszczędne w designie i bardzo dobrze wykonane, często posiadają metalową obudowę. W wielu modelach montowane sa ekrany dotykowe. Jeśli chodzi o przekątną ekranu, Intel nie określa jednoznacznie wymagań w tym zakresie. Spotkamy zatem ultrabooki 13 calowe, ale także o przekątnej ekranu 15,6 cala.

Na rynku odnajdziemy wiele modeli ultrabooków. Od tych, które nadają się do typowo domowych zadań przez liczne modele biznesowe, aż po sprzęt dla graczy. Jeśli chodzi o cenę, to obecnie najtańsze ultrabooki kosztują niewiele ponad 1000zł. Jeśli dysponujemy większym budżetem, bezproblemowo kupimy komputer za kilkanaście tysięcy złotych. Każdy zatem znajdzie coś dla siebie, bez względu na potrzeby i zasobność portfela.

Więcej na stronie: https://www.itselect.pl/technologia/gadzety/5-wskazowek-dotyczacych-zakupu-ultrabooka-do-celow-produkcji-muzycznej

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.