Oglądając filmy z gatunku science fiction może się nam wydawać, że ukazana tam sztuczna inteligencja jest na niewyobrażalnym poziomie. Wbrew pozorom, ludzkość zdążyła już wystarczająco rozwinąć technologię AI z tą różnicą, że nie ma ona w planie wymykać się spod kontroli i przejmować kontroli nad światem.
Chcąc zaobserwować tego najprostszy przykład, wystarczy zajrzeć do swojej kieszeni. Niemal każdy smartfon bazuje już po części na sztucznej inteligencji, a niektóre jego funkcje są dla użytkownika tak intuicyjne, że nie zdaje on sobie z tego nawet sprawy. Poniżej przytoczymy kilka przykładów tego, jak AI wkroczyło do świata telefonów i na jakim etapie jest tam obecnie zauważalne.
Rozpoznawanie mowy
Zdecydowanie, najprostszym przykładem sztucznej inteligencji w naszych smartfonach jest asystent głosowy. To bez wątpienia bardzo przydatna technologia, mogąca sprawdzić się w wielu sytuacjach. Rozpoznawanie języka oraz samego tonu wypowiedzi jest funkcją niezwykle ważną i godną uwagi. Niejednokrotnie zdarza się, iż następuje potrzeba szybkiego znalezienia czegoś w wyszukiwarce, a my niekoniecznie mamy możliwość wklepywania słów w klawiaturę. Wystarczy więc jeden przycisk, aby rozpocząć mówienie, a w dalszej części algorytm zrobi już wszystko za nas. Technologia rozpoznawania mowy i asystenta głosowego jest już i tak niezwykle rozwinięta w tych czasach, a przyszłość powinna przenieść tę funkcję na zupełnie nowy poziom.
Podpowiadanie treści
Prawdę mówiąc, sztuczna inteligencja w telefonie zaczęła od jakiegoś czasu pełnić funkcję asystenta konkretnego użytkownika. Korzystając z różnych aplikacji można niejednokrotnie dostrzec, że ich algorytmy proponują nam rzeczy, powiązane z aktualnie wykonywanymi czynnościami. Zaobserwujemy to chociażby po selekcji muzyki na konkretnych serwisach streamingowych czy po liście proponowanych filmów.
Często zdarza się, że algorytm dobierze propozycję aż zbyt trafnie. Wydawać by się wtedy mogło, że AI zaczęło już czytać w naszych myślach. Niemniej jednak, rolą sztucznej inteligencji w telefonie jest bieżące śledzenie przeglądanych treści, a następnie dobieranie zbliżonych do tych, które nam się podobają. Samo sprecyzowanie działania AI w tym kontekście nie jest trudne. Pomyślmy sobie natomiast, jak bardzo skomplikowane było stworzenie takiego algorytmu.
Inne funkcje sztucznej inteligencji
Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak blisko sztucznej inteligencji jesteśmy. Spójrzmy tylko na niektóre systemy odblokowania telefonu. Funkcja rozpoznawania twarzy jest również dostępna dzięki AI, a posiada ją spora liczba telefonów, niezależnie od ich systemu operacyjnego. Podobnie jest z automatycznym ściemnianiem i rozjaśnianiem ekranu, zależnym od jasności otoczenia. Smartfony są w stanie rozpoznawać nie tylko nasze twarze. Istnieje wiele aplikacji, które po zrobieniu zdjęć konkretnym obiektom, będą w stanie wyszukać ich pełną nazwę i szereg niezbędnych informacji na ich temat.